Dobre nawodnienie

JAK WODA WPŁYWA NA TWOJĄ WYDAJNOŚĆ

Większość ludzi nie wie, ile wody tracą w trakcie biegania. W rzeczywistości, niewielu sportowców wie, jak dużo potu wydzielają i jaki wpływ nawodnienie – lub jego brak – ma na ich organizm. Mogą spędzać godziny trenując by osiągnąć szczytową formę kondycji fizycznej, ale bez jasnego zrozumienia jak nawodnienie wpływa na ich wydajność, mogą nigdy nie zrealizować maksymalnego potencjału.

Dlaczego nawodnienie jest tak ważne dla biegaczy?

Woda zachowuje się jak płyn chłodzący w trakcie wysiłku fizycznego. Pocenie się jest odruchową reakcją, która powstrzymuje Twój organizm przed przegrzaniem się. W trakcie ćwiczeń, temperatura ciała podnosi się, co z kolei powoduje, że mózg wysyła sygnał do gruczołów potowych by zwiększyć produkcję potu, przyspieszając proces ochładzania organizmu. Ponieważ ludzkie ciało składa się z wody w 40-70%, nawet niewielka zmiana w równowadze płynów może prowadzić do drastycznych zmian w wydajności. Pocenie się odpowiada za ponad 90% straconych płynów w trakcie biegania – po dodaniu wysokiej temperatury i wilgotności do warunków, tempo pocenia się stanie się bardzo wysokie. Pozostała utrata płynów następuje w skutek oddychania i wydzielanie odpadów z organizmu. Więc regularne monitorowanie nawodnienia przed, w trakcie i po treningu jest kluczowe do osiągnięcia najlepszej formy.

Znalezienie równowagi

Odnotowane zostało, że z każdym straconym 1% masy ciała w formie płynów, odnotowany został 2% spadek w wydajności. Może nie wydaje się to być znaczącą wartością, ale dla biegacza o masie 54kg, strata 1.5kg masy ciała prowadzi do 6% spadku w wydajności biegania. Z każdym utraconym kilogramem masy ciała, dodatkowy litr płynów powinien zostać dodany do Twojego protokołu nawadniania organizmu. W cieplejszej pogodzie, zwiększ tę ilość do 1.2 litra na kilogram, a w ekstremalnym cieple – powyżej 26°C – do 1.5 litra na kilogram. W trakcie treningu, już istniejące zapasy energii powinny być wystarczające, a Ty powinieneś skupić się na utrzymaniu nawodnienia. Staraj się spożywać płyny w tempie, które jest dostosowane do Twojego tempa pocenia się, w oparciu o potrzeby intensywności wysiłku fizycznego i ciepła. Im więcej płynów stracisz, tym większy wpływ będzie to miało na Twoją wydajność, więc odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne w bardzo ciepłych warunkach lub w trakcie bardzo intensywnych treningów.

Równie ważne jest zapamiętanie, że wraz z większą ilością treningów, Twoja masa mięśni się zwiększy, więc i ilość płynów potrzebna do nawodnienia organizmu się zmieni. Poprzez regularne monitorowanie poziomu nawodnienia, będziesz w stanie dopasować spożycie płynów. Z monitorami Tanita kontrolowanie i identyfikowanie potencjalnych problemów – jak na przykład odwodnienie organizmu – jest łatwe. Możesz obserwować swoje pomiary lub bezprzewodowo ściągnąć na swój komputer, analizując długoterminowe postępy. Tanita RD-953 i BC-601 są idealnym domowym rozwiązaniem.