FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Spis treści

 

 1. Analizatory składu ciała TANITA – ogólne informacje

  Wszystkie analizatory tkanki tłuszczowej i analizatory składu ciała mają różne funkcje i specyfikację techniczną oraz inny sposób wprowadzania danych. Do wszystkich produktów TANITA dystrybutor – firma MEDKONSULTING Tanita Polska dostarcza instrukcję w języku polskim – dostarczaną w wersji papierowej do zakupionego urządzenia. W instrukcji obsługi znajdują się informację dotyczące sposobu korzystania z danego modelu oraz informację na temat interpretacji pomiarów. Instrukcja obsługi jest generalnym przewodnikiem przedstawiającym sposób korzystania z analizatorów składu ciała i monitorów tkanki tłuszczowej TANITA. Przeciwwskazania do wykonywania analizy składu ciała to rozrusznik serca i ciąża – w obu przypadkach nie należy używać funkcji analizy składu ciała, wykonujemy pomiar samej masy.

 2. Czy mogę zmienić wyświetlane jednostki dla wzrostu i masy?

  Pomiar może być wykonywany zarówno w kilogramach jak i funtach (dla masy) oraz centymetrach i calach. By zmienić jednostki, należy użyć przełącznika na spodzie analizatora/wagi.

 3. W jaki sposób stworzyć profil użytkownika na analizatorze składu ciała TANITA?

  Monitory tkanki tłuszczowej i analizatory składu ciała TANITA mają możliwość zaprogramowania 4-5 profili (w zależności od modelu). Dla każdego z użytkowników należy wprowadzić parametry takie jak: wiek, wzrost, płeć oraz tryb. Przed pierwszym użyciem każdy użytkownik, który chce stworzyć swój profil, musi go zaprogramować używając przycisków analizatora. By to zrobić należy użyć przycisku „SET”. Następnie za pomocą strzałek wybrać wszystkie informację, każdorazowo potwierdzając „SET”. Kiedy programowanie zostanie zakończone, wszystkie informację kolejno wyświetlą się na wyświetlaczu analizatora. Następnie będzie możliwa analiza składu ciała. Przy kolejnych pomiarach, by korzystać z zaprogramowanego profilu, należy używając strzałek wybrać numer profilu i potwierdzić „SET” Wszystkie zaprogramowanie parametry wyświetlą się na analizatorze, a następnie pojawi się 0.00. Oznacza to, że analizator jest gotowy do użytku i można wykonać pomiar. Indywidualne funkcje programowania oraz wyboru profilu opisane są w dołączonej do każdego produktu, instrukcji obsługi.

 4. W jaki sposób działa funkcja „GUEST” (gość)?

  Pomiar w trybie gościa służy dla użytkowników jednorazowych. Pomiary wykonane z użyciem tej funkcji nie zostaną zapisane oraz nie zostanie stworzony profil dla osoby analizowanej. By korzystać z trybu GOŚĆ, należy na wyłączonym analizatorze wybrać przycisk ‘GUEST’. Za pomocą strzałek programujemy informację dotyczące analizowanej osoby, a następnie zatwierdzamy przyciskiem ‘SET’. Po zakończeniu programowania, wszystkie dane wyświetlą się na wyświetlaczu, a następnie pojawi się 0.00. Oznacza to, że pomiar może zostać wykonany i należy wejść na platformę analizatora. W momencie gdy dane znikną z wyświetlacza, pomiar nie zostanie zapisany. Nie ma możliwości zobaczenia wyników analizy ponownie.

 5. Czy mogę wykonać analizę składu ciała w skarpetach?

  Nie. Kiedy na wyświetlaczu pojawi się 0.00, wejdź na platformę analizatora BOSYMI STOPAMI. Jest to konieczne by wykonać analizę składu ciała i zapewnić prawidłowy przepływ prądu. W przypadku gdy wykonamy pomiar w skarpetach (rajstopach), wyniki pomiaru mogą być błędne lub pomiar może nie zostać wykonany.

 6. W jaki sposób mogę uzyskać odczyt składu mojego ciała?

  Aby uzyskać wszelkie parametry składu ciała (w zależności od wykorzystanego analizatora) pierwszym krokiem jest zejść z wagi. Następnie naciskaj odpowiednie przyciski, w dowolnej kolejności, w celu uzyskania odczytów. Każdy przycisk powróci do tkanki tłuszczowej i masy ciała jeśli zostanie naciśnięty ponownie. Wyświetlacz pozostanie włączony przez minutę od momentu naciśnięcia ostatniego przycisku. Aby utrzymać wyniki na wyświetlaczu podczas rozmowy nadal naciskaj przyciski, nie ma ograniczenia co do liczby naciśnięć.

 7. Czy korzystanie z elektrod jest dla mnie bezpiecznie i nie porazi mnie prąd?

  Prąd, który przepływa przez ciało podczas pomiaru jest bezpieczny. W momencie przepływu przez ciało, prąd jest niewyczuwalny dla osoby analizowanej. W przypadku gdy masz wszczepiony rozrusznik serca (lub inne urządzenie działające) w żadnym wypadku nie wykonuj analizy składu ciała, ponieważ przepływający prąd może zaszkodzić jego działaniu. Również w przypadku ciąży wykonywanie analizy składu ciała nie jest zalecane

 8. Jak często powinienem wymieniać baterie?

  Jeśli analizator używany jest do wykonywania około 5 pomiarów dziennie, baterie wystarczą na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia przez rok.

 9. Dlaczego występują różnice w pomiarze kobiet i mężczyzn?

  Mężczyźni mają inną budowę niż kobiety. Uwzględniając genetyczne uwarunkowania, ciało mężczyzny jest przystosowane do rozbudowy masy mięśniowej. U kobiet jest inaczej. Ciało kobiety jest przystosowane do utrzymania większej ilości tkanki tłuszczowej w celu noszenia potomstwa. Mężczyzna, który ma taką samą masę ciała i wzrost jak kobieta, posiada większą zawartość masy mięśniowej (między innymi jest to przyczyną tego, że mężczyźni potrzebują większą ilość kalorii w swojej diecie niż kobiety). Niezbędnym jest by uwzględnić ten parametr podczas wykonywania analizy składu ciał – by uzyskać najwyższą dokładność i rzeczywistość przeprowadzonego pomiaru.

 10. Dlaczego niektóre analizatory składu ciała są nieodpowiednie dla sportowców?

  Osoby, które mają bardzo wysoki poziom aktywności fizycznej mają zupełnie inny typ pudowy ciała od osób, które aktywności fizycznej nie uprawiają. Zmiany zachodzą również w poziomie nawodnienia i budowie masy mięśniowej (nie tylko pod względem ilości ale również jej jakości). Osoby spełniające wymagania TANITA do trybu sportowiec powinny dokonywać pomiaru tylko na analizatorach umożliwiających wybór tej funkcji, ponieważ w innym wypadku parametry takie jak np. tkanka tłuszczowa będą błędne i zawyżone. Analizatory z możliwością wyboru funkcji „Sportowiec” uwzględniają te czynniki.

 11. W jakich warunkach i porze dnia najlepiej wykonywać analizę składu ciała?

  Zawartość płynów w Twoim ciele, naturalnie się zmienia zarówno podczas dnia jak i nocy. Wszelkie zmiany zachodzące w zawartości wody, mogą mieć duży wpływ na otrzymane wyniki analizy składu ciała. Przykład: po całej nocy Twój organizm jest odwodniony, więc jeśli wykonasz pomiar od razu po obudzeniu, wyniki pomiaru zarówno dla masy ciała będą niższe, natomiast dla tkanki tłuszczowej – wyższe. Spożywanie dużych posiłków oraz alkoholu, menstruacja, przeziębienie, wysiłek fizyczny lub kąpiel również mają wpływ na nawodnienie Twojego organizmu. By otrzymać najbardziej dokładne pomiary, bardzo istotnym jest by wykonywać analizę zawsze o tej samej porze dnia i z możliwym zachowaniem tych samych warunków. Sugerujemy by wykonywać analizę składu ciała przed wieczornym posiłkiem.

 12. Jak dokładne są pomiary wykonywane na analizatorze składu ciała TANITA?

  Wyniki otrzymanych pomiarów analizy składu ciała za pomocą metody BIA, stosowanej w analizatorach TANITA, jest z dokładnością +/-5% w porównaniu z metodą hydrostatyczną (ważenie wodne) i z DEXA (TANITA, jako jedyny producent, posiada „ZŁOTY STANDARD” (ang. "gold standards” w dziedzinie analizy składu ciała)

 13. Chcę tylko zobaczyć moją masę, jak mogę to zrobić?

  (Nie wszystkie analizatory składu ciała posiadają funkcję pomiaru samej masy. Spójrz na ikonę tylko waga). Jeśli naciśniesz przycisk „tylko waga”, pozwoli Ci on zmierzyć masę oraz urządzenie nie będzie dokonywało pomiaru składu ciała. Przycisk ten służy do pomiaru rzeczy innych niż ludzi (np. bagażu). Nadaje się również dla tych osób, które nie mogą korzystać z pomiaru składu ciała (osoby z rozrusznikiem serca). Naciśnij przycisk i poczekaj aż na wyświetlaczu LCD pojawi się 8888, ponieważ urządzenie się kalibruje. Kiedy pokazuje 0000 jest gotowe do użytku.

 14. W jaki sposób można skonfigurować i zmienić swoje dane osobowe?

  Naciśnięcie przycisku SET pozwoli na zaprogramowanie analizatora po raz pierwszy, a także pozwala na zmianę ustawień. Po naciśnięciu przycisku SET, wyświetlacz LCD poprosi o wybranie numeru pamięci, który chcesz zaprogramować. W tym momencie nie należy używać przycisku pamięci lecz wybrać odpowiedni numer za pomocą strzałek w górę lub w dół, aż na wyświetlaczu LCD pojawi się numer profili, który chcesz zaprogramować. Następnie naciśnij przycisk SET. Kolejno można kontynuować konfigurowanie profilu, jak opisano w instrukcji obsługi.

 15. W jaki sposób mogę korzystać z mojego profilu?

  Twoja waga może mieć osobiste przyciski pamięci; W takim przypadku należy nacisnąć numer pamięci, który chcesz użyć. Jeżeli analizator nie posiada przycisków pamięci Twojego profilu należy nacisnąć przycisk „Memory”, a następnie użyć strzałek, aby wybrać odpowiedni numer profilu, który chcesz odczytać. Następnie na wyświetlaczu pojawią się aktualne ustawienia. Poczekaj przed wejściem, aż na wyświetlaczu LCD pojawi się 00.0, by uzyskać odczyt pomiaru swojego składu ciała.

 16. Dodatkowe uchwyty do rąk również mają swoją masę. Czy jest ona wliczona w pomiar?

  Uchwyty do rąk w analizatorach segmentowych: BC 545N, BC-545, BC-601 i ich masa wynosi około 500 gram. Poczekaj, aż masa ciała zostanie ustabilizowana, a następnie weź uchwyty w dłonie. W innym przypadku dodatkowe 500 gram zostanie doliczone do Twojej masy. W przypadku wątpliwości zobacz informację na ten temat zawarte w instrukcji obsługi.

 17. Jakich baterii powinienem użyć?

  Upewnij się, że nie używasz baterii Duracell (mają inny kształt i może się zdarzyć, że urządzenie nie będzie się uruchamiało).

 18. Jak długi okres gwarancji udzielany jest na wagi i analizatory TANITA

  Wszystkie analizatory i wagi TANITA posiadają 3 letnią gwarancję producenta. Niektóre modele profesjonalne, zakupione po 01.04.2016 posiadają 5 lat gwarancji. Nowy produkt Tanita RD-953 posiada 5 lat gwarancji, od daty zakupu. W celach skorzystania z naprawy gwarancyjnej należy dostarczyć produkt do miejsca zakupu wraz z dowodem zakupu (paragon, faktura).

 19. Jak długi okres gwarancji udzielany jest na pedometry (monitory dziennej aktywności TANITA)?

  Wszystkie pedometry TANITA posiadają roczną gwarancję producenta. W celach skorzystania z naprawy gwarancyjnej należy dostarczyć produkt do miejsca zakupu wraz z dowodem zakupu (paragon, faktura).

 20. Czy mogę korzystać z analizatora składu ciała na dywanie?

  Nie. Sprawdź czy powierzchnia, na której ustawiony jest analizator lub waga, jest stabilna i twarda. W przypadku korzystania z urządzenia na dywanie, wyniki pomiarów będą błędne.

 21. Nie mogę uzyskać pomiaru, co się stało?

  Przyczyną tego może być: - Brak bezpośredniego kontaktu stóp z elektrodami (w przypadku gdy na stopach mamy skarpetki czy buty) - w znacznym stopniu zrogowaciały naskórek stóp - brak swobodnego przepływu prądu, który może być spowodowany stykaniem się ud. - gdy zbyt szybko zszedłeś z analizatora - implanty o dużej masie, które blokują przepływ prądu (nie w każdym przypadku) - uszkodzenia elektrod lub przewodów analizatora, co powoduje przerwę w obwodzie.

 22. Moja tkanka tłuszczowa nie jest wyświetlana, co się stało?

  - jeśli analizatora nie pokazuje tkanki tłuszczowej %, to oznacza że nie jest w stanie zamknąć obwodu elektrycznego. Jeśli coś jest pomiędzy nogami i elektrodami (np. skarpety/buty) lub Twoje stopy nie są prawidłowo ustawione na elektrodach - dochodzi do zwarcia sygnału (np. wilgotne uda stykające się) - uszkodzenie elektrod - istotna usterka wewnątrz analizatora

 23. Nie mogę uzyskać odczytu pomiaru na pedometrze (krokomierzu), co się stało?

  Jeśli trzymasz krokomierz w dłoni i delikatnie potrząsasz nim, poczujesz, że wewnątrz ma mały obciążony odważnik w kształcie gumowej piłki, o wielkości małego cukierka. Ta piłka jest zaprojektowana tak, aby odbijać się gdy idziesz i za każdym razem gdy się odbija to uderza w przełącznik, który nalicza jedne krok. Podczas potrząsania krokomierzem w ręku czuć jak piłka odbija się i za każdym razem odbicie to powinno pokazać kolejny krok na ekranie. Jeśli tak się nie stanie oznacza to, że jest uszkodzony.

 24. Dlaczego powinienem kontrolować zawartość tkanki tłuszczowej?

  Czy pomiar samej masy ciała nie jest wystarczający? Nie. Pomiar wszystkich komponentów składu ciała jest istotny. Masa nie jest obiektywnym wskaźnikiem. Osoby z dużą masą ciała, mogą posiadać wysoką zawartość masy mięśniowej, a niską tkanki tłuszczowej.

 25. Dlaczego poziom nawodnienia jest bardzo ważny?

  Analizatory składu ciała TANITA korzystają z przewodności elektrycznej organizmu, co z kolei opiera się na poziomie płynów w organizmie. Tkanka tłuszczowa posiada niską zawartość wody, a więc jest odporna na sygnał elektryczny, podczas gdy masa mięśniowa posiada wysoką zawartość wody i dlatego przewodzi prąd elektryczny bez problemu. Jednak czynniki takie jak temperatura, ćwiczenia jakie wykonałeś, kiedy ostatnio piłeś, stan Twojego zdrowia, cykl menstruacyjny, leki, alkohol, kofeina itp. mogą również wpływać na poziom nawodnienia masy mięśniowej, co może wpłynąć na pomiar tkanki tłuszczowej. Pora dnia może również mieć wpływ na poziom zawartości wody, jak i rozkład płynu w organizmie. To z tego powodu, TANITA podkreśla, że pomiary są najbardziej spójne, gdy są wykonywane między godziną 18, a 20 (przed wieczornym posiłkiem).

 26. Wszystko co wpływa na analizę składu Twojego ciała

  - Zrogowaciały naskórek oraz odciski na piętach, stopach - Wilgoć stóp (na przykład po kąpieli) lub jeśli skóra stóp jest bardzo ciepła - Jeżeli płytki elektrod monitora tkanki tłuszczowej są brudne mogą kolidować z przewodnością - Nie miej niczego na stopach – nawet rajstop – przewodność elektryczna jest dokładniejsza i efektywniejsza - Implanty, takie jak płytki stalowe w nodze, sztuczny staw biodrowy, protezy lub implanty piersi będą miały wpływ na monitor składu ciała jednak nadal bezpiecznie możesz z niego korzystać.

 27. Wzory i równania TANITA

  Detale takie jak, wzrost, płeć, typ i wiek programowane są w profilu użytkownika przed wykonaniem pomiaru. Te informacje w połączeniu z masą Twojego ciała oraz pomiarem rezystancji wykonywanym przez prąd przepływający przez ciało, podstawiane są do specjalnych wzorów przez wbudowany w urządzeniu komputer, by umożliwić Ci odczyt poszczególnych parametrów. W modelach z trybem „Sportowiec” również, ten parametr jest uwzględniany. Wszystkie wzory i równania wykorzystane w urządzeniach TANITA zostały precyzyjnie przygotowane we współpracy ze światowymi ośrodkami zdrowia i medycyny oraz dostosowane na skutek wieloletnich badań i doświadczeń. W konsumenckich produktach TANITA została zastosowana ta sama technologia co w profesjonalnych modelach.

 28. Czy każdy może korzystać z analizatorów składu ciała TANITA?

  Przeciwwskazania do wykonywania analizy składu ciała jest wszczepiony rozrusznik serca oraz ciąża. Prąd, przepływający przez ciało jest o niskim natężeniu i jest bezpieczny dla pozostałych osób. Ponieważ prąd przepływa przez płyny w naszym organizmie, osoby w znacznym stopniu odwodnione, stosujące leki diuretyczne lub mające z innych przyczyn zaburzenia (np. cykl menstruacyjny) płynów w ciele, mogą mieć błąd pomiarowy. Analizatory składu ciała BIA (bioimpedancji elektryczna) w trakcie przeprowadzania analizy wysyłają sygnały elektryczne o niskim natężeniu. W przypadku osób z rozrusznikiem serca lub innym urządzeniem medycznym, może zajść prawdopodobieństwo, że sygnały zakłócą jego prawidłowe funkcjonowanie.

 29. Jaki poziom tkanki tłuszczowej jest dla mnie zdrowy?

  Zdrowe przedziały zawartości tkanki tłuszczowej są różne w zależności od wieku oraz płci. Wszystkie informacje oraz normy znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy, w zakładce: „Jak czytać pomiar”

 30. Dlaczego warto monitorować procent zawartości wody organizmie %?

  Woda jest podstawowym elementem zachowania zdrowia. Tracimy ją w sposób ciągły podczas dnia: poprzez załatwianie potrzeb fizjologicznych (mocz), pot oraz oddychanie. Nawet niewielka redukcja poziomu nawodnienia może mieć wpływ na wydajność i zdrowie organizmu, dlatego tak ważne jest, aby zachować kontrolę nad poziomem nawodnienia i uzupełniać utracone płyny. Funkcja procentowej zawartości wody w organizmie % pomoże Ci zrozumieć, jak Twoje ciało zmienia się w zależności od poziomu nawodnienia. Jeśli Jesteś dobrze nawodniony to widać wyższy procent % wody oraz mniejszy procent % tłuszczu w Twoim organizmie, lecz gdy Jesteś odwodniony to tłuszcz w organizmie staję większy, a jego procentowa zawartość rośnie w stosunku do ciężaru Twojego ciała.

 31. Czym jest tkanka tłuszczowa wisceralna (trzewna)?

  Tkanka tłuszczowa otaczająca narządy wewnętrzne takie jak nerki, jelita, wątroba. Jej nadmiar jest najczęstszą przyczyna powstawiania cukrzycy typu II Wskaźnik tkanki tłuszczowej trzewnej: 1-12 niski poziom ryzyka 13-59 wysoki poziom ryzyka

 32. Co to jest zmineralizowana masa kości?

  Zmineralizowana masa kości wskazuje szacunkową wagę minerału kostnego poprzez obliczenia statystyczne na podstawie ścisłej korelacji z wielkością szkieletu oraz masą tkanki beztłuszczowej.* *(Pomiar ten nie jest przeznaczony tylko jak substytut lecz do bardziej szczegółowej oceny gęstości kości i / lub osteoporozy).

 33. Co to jest masa mięśniowa oraz wskaźnik budowy ciała?

  Wskaźniki te informują o zawartości masy mięśni, a potem nadają mu ocenę w skali od 1 – 9 by opisać ogólną budowę naszego ciała oraz kształt budowy ciała. Sposób interpretacji poszczególnych wskaźników dostępny w Bazie Wiedzy, zakładka: „Jak czytać pomiar?” Otrzymuje się je poprzez analizę równowagi między ilością tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie.

 34. Czym jest Tryb SPORTOWIEC (Athlete mode)?

  Wyniki badań udowadniają, że inne wzory są wymagane do zastosowania podczas przeprowadzania pomiaru składu ciała u kobiet i mężczyzn. Tak samo jak u dzieci i osób dorosłych. Podczas przeprowadzania badań nad dokładnością i korelacją zgodności z metodą rentgenowską i hydrostatyczną, TANITA odkryła, że różne wzory muszą być zastosowane dla osób, które są profesjonalnymi sportowcami. Specjalnie zmodyfikowane wzory są niezbędne, ponieważ osoby o wysokiej aktywności fizycznej od długiego okresu czasu, mają inny stosunek zawartości wody w masie mięśniowej, niż osoby o niskiej aktywności.

 35. Kiedy mogę stosować tryb „SPORTOWIEC”?

  WSZYSTKIE poniższe warunki muszą zostać spełnione, by wykonywać pomiar w trybie ATHLETE MODE: - minimum 10 godzin intensywnej aktywności fizycznej i treningu siłowego w tygodniu, - intensywna aktywność fizyczna, musi być wykonywana od minimum 6 miesięcy, - tętno spoczynkowe poniżej 60 bpm Definicja sportowca według TANITA, nie jest określeniem populacji. Jest niezbędna by móc przeprowadzić prawidłową analizę składu ciała.